Získejte uvítací voucher v hodnotě 100 Kč

Vytvořte si zdarma uživatelský účet, užívejte si všechny výhody pro registrovaného uživatele a získejte přehled nejen o aktuálních akcích, slevách a novinkách, ale také uvítací voucher v hodnotě 100 Kč na první nákup. Slevu je možné využít pouze na www.alpinepro-outlet.cz.
Voucher

Přihlášení

Nebo se přihlaste přes

Zaregistrujte se

Vytvořte si zdarma uživatelský účet a užívejte všechny výhody pro registrovaného člena – jako dárek obdržíte uvítací voucher v hodnotě 100 Kč.

Nebo se přihlaste přes

Zapomněli jste heslo?

Zadejte e-mail použitý při registraci, na který vám pošleme odkaz pro obnovu hesla.

8 tipů, jak vybrat dobré trekové boty

Před nákupem nových trekových bot na turistiku je třeba promyslet několik základních paramaterů, podle kterých je budete vybírat. Za dobrého počasí zvládnete většinu výletů po Česku v nízkých trekových či sportovních botách. Pokud to ale s turistikou myslíte vážně a plánujete více výletů v horách či pískovcových skalách, budete muset do outdoorových bot trochu zainvestovat, aby vám poskytly dostatečný komfort v náročném terénu a za každého počasí.

Na co se při výběru trekové obuvi soustředit?

    Ujasněte si, na jaké aktivity a túry budete outdoorové boty využívat.
     

    Zjistěte si, jak náročný je terén, ve kterém se plánujete v botách pohybovat.

      Při výběru velikosti obuvi počítejte s tím, že vám během výletu noha lehce oteče

Novou trekovou obuv si proto vyzkoušejte nejlépe odpoledne nebo večer, kdy už jste přes den něco nachodili. Podaří se vám tak lépe nasimulovat podmínky pro nadcházející celodenní treky.  

    Boty zkoušejte v silnějších funkčních ponožkách, aby vás netlačily při výletech v zimě. 

    Pohlídejte si, ať máte dostatek místa na prsty a to na délku i šířku boty.

Nechte si v přední části boty trochu místa, tak abyste zvládli prsty lehce skrčit a natáhnout. Drobná rezerva se vám bude hodit, až budete do bot vkládat třeba anatomické vložky nebo si vezmete teplejší a silnější ponožky. Pohlídejte si ale, aby vám v botě neposkakovala pata. Bota by měla v oblasti kotníku a paty dobře přilnout. Vyhnete se tak odřeninám a puchýřům.

    Vyzkoušejte si v botách chůzi z kopce na terénních trenažerech v prodejnách.

Zjistíte tak, jestli vás při sestupu nebudou tlačit prsty ve špičce boty a předejdete tím otlačeninám  na nehtech a palcích.   

    Zkontrolujte si, aby vám neprokluzovaly tkaničky.

Tkaničky bot by měly být dostatečně dlouhé a pevné, aby vydržely pořádné utáhnutí a neměly by prokluzovat. Jinak se vám během vašich cest budou rozvazovat. 

    Podrobně si boty před nákupem prohlédněte.

Zkontrolujte si rukou i vnitřek boty, zda tam nejsou nepříjemné hrbolky, švy či stopy po lepidle. Kvalitní trekové boty nestojí málo. Měly by vám vydržet několik let a poskytnout maximální pohodlí. Nebojte se tedy vyzkoušet několik různých párů obuvi v různých velikostech. Lépe tak odhadnete, které vám nejlépe sednou. Investice do kvalitních outdoorových bot se vám vyplatí.  

Boty na běžnou turistiku ve městě a po zpevněných cestách

Pokud se řadíte mezi příležitostné turisty a sháníte boty pro běžné kratší výlety v české přírodě či ve městě, můžete volit sportovní boty nebo nízkou trekovou obuv, která nezakrývá kotník. Hodit se vám budou boty lehčí hmotnosti s textilním svrškem a měkkou podrážkou, která tlumí nárazy při chůzi. Pokud si chcete dopřát komfort i za deštivého počasí, hledejte obuv s vodoodpudivou úpravou.

Boty pro náročnější turistiku v horském terénu

Pro treky v horách je typický velmi členitý terén. Chodí se po šotolinových cestách, kamenech, v suťovisku, na kluzké trávě i v blátě a zbytcích sněhu. Na kvalitu bot jsou tak kladeny vyšší nároky. Proto nejčastěji vybíráme vyšší kotníkovou obuv z pevných materiálů, která nohám poskytne dostatečnou stabilitu a podporu v náročném terénu. Trekové boty do hor by měly mít odolnější podešev neboli podrážku, ideálně s protiskluzovou úpravou, aby nesmekaly ani na mokrých kamenech.  

Svrchní materiál obuvi se vyrábí nejčastěji z kůže či kombinace kůže a textilu. Kožená obuv má výbornou mechanickou odolnost a pevnost, ale je méně prodyšná. Při správné údržbě vydrží řadu let. Pokud se kůže zkombinuje s textilním materiálem, obuv se celkově zlehčí, lépe dýchá a rychleji vysychá. Při chůzi mokrým terénem, může textilní materiál snáze nasáknout vodu, proto jsou boty často opatřeny různými typy voděodolných membrán.